اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"

   

حق و حقوق ديگران /هفته شهرو شهروند

انسان موجودي اجتماعي است كه براي ادامه حيات خود نیاز مند دیگران بوده وحیات او منوط به خوگرفتن وتقویت مراودات با همنوعانش مي باشد به طور كلي بدور از اجتماع و به صورت انفرادي زندگي براي انسان سخت و غیر ممکن است.

 

به محیط اطراف خود که می نگریم کاملا برایمان مشهوداست كه براي امرارمعاش واستمرار حيات همه به نوعي خواسته وناخواسته به فکر واندیشه وتخصص وتوان همديگر نياز داشته وداريم .

براي اثبات اين ادعا اگر ازاولین ساعات بامداد تا آخرين ساعات روز کاری انواع نيازمنديها و مراودات خود را با ديگران مرور كنيم احساس مي كنيم در طول روز نيازهاي متعدد و گوناگوني به همشهريان ، متخصصين ،كارگران ، معلمان و... داريم.

آيا تاكنون از خود سوال كرده ايد اين امورات و اين وظايف چگونه و به چه شكلي چنين منظم صورت مي گيرد و يا جايي كه احساس مي كنيد نيازتان برآورده نشده ویا شاهد يك ناهنجاري و معضل اجتماعي فرهنگي هستيد عامل اين معلول ناخوانده اجتماعي را چه میدانید ؟ كه به نظرمي رسد از دو راه خارج نباشد یا براي آن خلا و نقیصه و معضل، فکر وبرنامه ریزی صحيح و جامع اي صورت نگرفته و یا با وجود برنامه ریزی صحيح در مرحله اجرا و رفع اين معضل اقدام دقیق و مثمري صورت نگرفته است .


 

بعنوان مثال گاهي اوقات در خيابان هاي شلوغ شهر بيرجند وقتي جاي پارك پيدا نمي كنيد يا تخلفات متعدد رانندگي را از رانندگان مي بينيد و يا سرو صدا و بوق هاي مكرر در سطح شهر و حق کشی های متعدد در امورات زندگی احساس می کنید این امر به ذهن شما متبادر میشود که یا از حق وحقوق همدیگر آگاه نیستیم ویا حق وحقوق دیگران برای ما اهمیت نداشته واز مسئله مهم حق الناس كاملا غافليم و مکرر این لفظ را درتوجيه ناهنجاريهاي در ذهن خود می پرورانیم که من برای خود زندگی مي كنم به دیگران کاري ندارم.

امادر حقيقت ما شهروندان يك شهر و همسايگان يك محله و يا معلمان و دانش آموزان يك مدرسه و يا كارگران و كارفرمايان يك كارگاه توليدي و يا يك كارخانه و يا مسئولين و پرسنل يك اداره و ... نسبت به وظايف خود مسئول بوده و براي يكايك ما در آموزه هاي ديني واسلامي و قانون حق و حقوقي نسبت به دیگران مشخص گرديده است.

بعضا خود مشاهده نموده ايد كه با توجه به افزايش جمعيت شهر مان در چند سال اخير و مهاجرتهاي متعدد و آگاه نبودن شهروندان به وظايف وحق و حقوقات خود و دیگران بعضا ناهنجاري هايي در سطح شهر ديده مي شودکه بدور از شان يك شهر فرهنگي، مذهبي بوده است به راستي مقصر كيست؟ مشكل كجاست؟ چه بايد كرد؟ وظيفه ما چيست؟

در سالي كه بنا به فرمايشات مقام عظماي ولايت سال همت و كار مضاعف ناميده شده است و دعوت رهبر فرزانه ما را به سوي سرعت گرفتن كارها و تلاش ها رهنمون مي سازد آيا درجهت پيشرفت وتوسعه فرهنگ غني اسلامی و آشنا شدن به حق و حقوق خود و ديگران قدمي برداشته ايم؟ تا از زندگي آن چنان كه بايد لذت ببريم و در كنار ديگران به عنوان يك همشهري ، همكلاسي ، همكار و... احساس نشاط و رضايت داشته باشيم واين احساس را به ديگران نيز هديه دهيم .

اولین وکار آمدتری روش براي بهبودي وضعيت موجود وحاصل شدن نتيجه مطلوب شايداين باشد که تصمیم بگيريم جهت نهادینه کردن وترويج فرهنگ غنی مکتب اسلام ابتدا از خود شروع نماییم .

دومین مرحله مهم وكارسازدر جهت بهبودي اين امر است كه به آموزه هاي ديني خود توجه کنیم وحقوق خود و ديگران را در اقيانوس بيكران مكتب اسلامي جستجو نموده آن گاه به اين مهم پي خواهيم بردكه چه قدر مبحث حق الناس و حقوق ديگران در مباني ديني و ارزشي ما پر رنگ ، دقيق ، پويا و شفاف بیان شده و با كمي توجه به‌ آنها و دقت نظر و به كار گيري اين تابلوهاي آموزنده و هدایتگرسعادت دنيوي واخروي را براي همه به ارمغان مي آورد.

در اينجا به چند نمونه ازاین حقوق که کمتر توجه می کنیم وعمل به انها تاثير بسزاي در جامع مي تواند داشته باشد اشاراتی می نمایم.

هنگامي كه در كتاب رساله حقوق امام زين العابدين( ع) كه از دامنه گسترده حق و حقوق برادر ديني و همسايگي و خويشاوندي و فرزند و پدر و مادرو زن و شوهر و شاگرد استاد مولا و بنده و دوست و شريك و والي و رعيت و... بيان نموده، مي نگريم مي فهميم كه ما در قبال برادر ديني خود و همسايه و خويشاوندان و پدر و مادر و فرزند و... مسئول بوده و حق و حقوقي بر عهده ي ما گذاشته كه در زندگي بايد انها رابكار گيريم تامعناي حقيقي زندگي وحيات دنيوي واخروي را بيابيم .

ازديدگاه اسلام مسلمان متعهد در جامعه خود نسبت به ديگران مسئوليت داشته و اين حق را بر گردن خود احساس ميكندكه حداقل حقوق ديگران را به نحواحسن انجام داده ودر جهت نهادينه كردن ان قدمي بردارد.

حديث پيامبر اكرم(ص)که می فرمایند :هر چه براي خود مي پسندي براي ديگران نيز بپسند، خود كامل ترين راه روشن و تابلو مهم توجه به حقوق ديگران است تا همانگونه كه آدمي دوست دارد ديگری به حق او تجاوز نكند و احساسش را ناديده نگيرند خود نيز به حكم وجدان و انسان بودن وظيفه دارد تا حقوق همه انسانها را محترم شمارد و در صورتي كه خداي نا كرده تصميم به تجاوز به حق ديگران گرفت شايسته است قبل از اجراي اين تصميم خودر ا جاي او قرار دهد .

مسلمان نبايد مسلمان ديگر را با دست و زبان از خود برنجاند و اين مهمترين اصل اخلاق و معاشرت برا ي يك فرد مسلمان است كه بنابه فرمايش امام صادق(ع) كه مي فرمايند : خدا تبارك و تعالي مي فرمايد: هر كه يكي از دوستان مرا خوار شمارد آماده جنگ با من شده است و من در ياري دادن دوستدارانم شتابنده ترينم . اين حدیث تابلوي هشداردهنده قوي و مهم در مقابل رذيله اخلاقي کبر وتحقیر دیگران است كه بايد توجه جامعه به آن بيشتر شود تا بدانيم كه با اين حركات ناشایست مقابل قدرت لايزال الهي موضع وگارد گرفته ايم .

مسلمان نبايد به سادگي سخن ديگران را درباره يك فرد مومن و مسلمان بپذيرد و به سخن چيني گوش دهد و در پي عيبها و خطا ها و نقاط ضعف فردي و توسعه و ترويج آن نباشد زيرا كسي كه دنبال عيبها و ضعفهاي ديگران باشد گرفتار سقوط است و از ولايت خدا بيرون است كه نتيجه خروج از ولايت خدا در ولايت شيطان قرار گرفتن است . پيامبر اكرم مي فرمايند: اي كساني كه به زبان مسلمان شده ايد ولي دلهايتان مسلمان نشده است در پي عيبها و لغزشهاي ديگران نباشيد زيرا هركس كه در پي شمارش و يافتن عيبهاي مسلمانان باشد خدا هم پي جوي عيبهاي او خواهد بود و هر كه خدا پي جوي عيبهاي او باشد رسوا خواهد شد

ادامه دارد............

نويسنده :حسن اميري

 

نظرسنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

عالی - 0%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 0%

كل آرا: 0
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 14 نوامبر 2013 - 00:00

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز19
mod_vvisit_counterدیروز441
mod_vvisit_counterاین هفته460
mod_vvisit_counterهفته قبل1190
mod_vvisit_counterاین ماه4357
mod_vvisit_counterماه گذشته5444
mod_vvisit_counterکل بازدیدها334322

بازدیدکننده جاری : 12
آدرس آی پی : 54.81.220.239
,
امروز : 22, جولای, 2019

اوقات شرعی