اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"

   

دست دادن با زن نامحرم به وسيله دستكش و مانند آن، چه حكمى دارد؟

دست دادن با زن نامحرم به وسيله دستكش و مانند آن، چه حكمى دارد؟

امام خمينى و آيت اللّه خامنه‏اى: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد؛ ولى بنابر احتياط واجب، نبايد دست را بر دست فشار دهند.امام خمينى، تحريرالوسيلة، ج‏2، (النكاح)، م‏20 و آيت اللّه خامنه‏اى؛ استفتاء، س479.
آيات عظام بهجت، تبريزى، سيستانى، صافى، مكارم و وحيد: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد.آيت اللّه تبريزى، استفتاءات، س‏1606؛ آيت اللّه مكارم، تعليقات على‏العروة، (النكاح)، م‏40؛ آيت اللّه سيستانى، منهاج‏الصالحين، ج‏3، (النكاح)، م‏16؛ آيت اللّه صافى، هدايةالعباد، ج‏2، (النكاح)، م‏20؛ دفتر آيت اللّه وحيد و آيت اللّه بهجت.
آيت اللّه نورى: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد؛ ولى نبايد دست را به دست فشار دهند.آيت اللّه نورى، تعليقات على‏العروة، (النكاح)، م‏40.
آيت اللّه فاضل: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، اشكال ندارد؛ ولى بهتر است دست را به دست فشار ندهند.آيت اللّه فاضل، تعليقات على‏العروة، ج‏

 

 

انسان در روابط اجتماعي رشد مي كند، منتهي بايد به گونه اي اين روابط را تنظيم نمايد كه آسيبي نبيند وگر نه نقض غرض مي شود و نتيجه عكس خواهد داد، بنابراين از نظر اسلام، به طور كلي روابط با نامحرم تا آنجا كه به شكستن حريم احكام الهي منجر نشود, اشكالي ندارد، مانند گفتگو و نگاه هاي متعارف بدون قصد لذت و ريبه , اما با اين حال, لازم است در برخورد و گفتگوها, هنجارهاي شرعي زير رعايت شود:
1- از گفتگوهاي تحريك كننده پرهيز شود.
2- از نگاه هاي آلوده و شهواني خودداري شود.
3- حجاب شرعي رعايت شود.
4- قصد تلذذ و ريبه در كار نباشد.
5- دو نفر نامحرم در محيط بسته , تنها نمانند. بنابراين , سعي شود خود را عادت دهيد كه :
الف. در صحبت با نامحرم به او نگاه نكنيد ب. در همه حال , خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانيد و عفت و حيا را فراموش نكنيد.
در مورد سلام كردن به نامحرم به نظر همه مراجع اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد.العروة الوثقى، ج‏2، النكاح، م‏39 و 41.
اما به دلايلى چند چنين كارى ـ به ويژه ازسوى دختران جوان ـ پسنديده نيست؛ زيرا آن افرادى كه قلبشان بيمار است تلقى نادرست از اين سلام پيدا مى‏كنند و فكر مى‏كنند شخص سلام‏كننده آمادگى خود را براى ايجاد رابطه اعلام مى‏دارد. چنين برخورد و تصورنادرست چه بسا زمينه و موجب مزاحمت را فراهم مى‏سازد. اصولاً شرع مقدس اسلام به زنان با ايمان توصيه مى‏كند بدون ضرورت و دليل منطقى‏از ارتباط و سخن گفتن غير ضرورى با نامحرمان اجتناب نمايند كه براى پاكى قلب آنان و ديگر افراد بهتر است.
آنچه به طور معمول پسنديده است، سلام به استاد و يا اقوام و خويشان مى‏باشد ولى سلام به همكلاسى نامحرم ممكن است زمينه‏هايى را فراهم كند و انحرافاتى را پديد آورد. ازاين‏رو اگر چه دانشجويان، قشر فرهيخته و برگزيده جامعه مى‏باشند. اما شيوه بزرگان و حتى معصومان رعايت حريم‏ها و دورى از زمينه‏هاست. چنان كه در داستان حضرت موسى(ع) مى‏خوانيم: آن هنگام كه دختر شعيب حضرت موسى را به سوى منزل راهنمايى مى‏كرد موسى تصميم گرفت جلوتر راه برود تا پشت سر آنان قرار نگيرد.
بنابر اين در محيط‏هاى جمعى سلام بر جمع مانعى ندارد، ولى بهتر است از سلام‏هاى خصوصى، كه نوعا زمينه‏ساز فتنهاست، اجتناب شود. از اميرالمؤمنين(ع) روايت شده است كه فرمودند: «من به زن جوان سلام نمى‏كنم؛ زيرا مى‏ترسم درقلبم چيزى خلجان كند كه مطلوب پروردگار نيست». رعايت اين نوع رفتار از سوي پسر و دختر شايسته و بايسته است.و مي تواند بعنوان فرهنگ اسلامي وحفظ هويت ملي در داخل وخارج از كشور شناخته شود.و تصور بي احترامي يا گوشه گيري از آن نشود.بلكه نشانه وقار و پايبندي به آموزه هاي فرهنگي و مذهبي باشد.
درضمن براي اطلاعات بيشتر و دقيق تر به دو کتاب معرفي شده مراجعه کنيد:
- احکام روابط زن و مرد، سيد مسعود معصومي، انتشارات دفتر تبليغات حوزه علميه قم
- جوانان و روابط، ابوالقاسم مقيمي حاجي، مرکز مطالعات پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه قم

 

نظرسنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

عالی - 0%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 0%

كل آرا: 0
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 14 نوامبر 2013 - 00:00

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز15
mod_vvisit_counterدیروز441
mod_vvisit_counterاین هفته456
mod_vvisit_counterهفته قبل1190
mod_vvisit_counterاین ماه4353
mod_vvisit_counterماه گذشته5444
mod_vvisit_counterکل بازدیدها334318

بازدیدکننده جاری : 8
آدرس آی پی : 54.81.220.239
,
امروز : 22, جولای, 2019

اوقات شرعی