اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"

   

حقوق شهروندی وحق همسایگی

 

يقينا باداشتن حقوق اجتماعي و عمل به اين حقوق مي توانيم جامعه اي پويا و متبلور داشته باشيم و عدم توجه به حقوق همديگر و رعايت نكردن اين حقوق جامعه را تبديل به جهنمي خواهد كرد كه شعله هاي آن تمام مخلوقات كره زمين راخواهد سوخت.

 

به طور قطع اسلام ناب محمدي كه كاملترين دين در بين اديان الهي مي باشد درنگرش به حقوق اجتماعي و اقتصادي و سياسي الگوها و معيار خوبي به انسان معرفي كرده است تا رشد و كمال انساني (چه فردي و چه اجتماعي) با رعايت و احترام گذاشتن به اين حقوق محقق گردد تا بتوانيم جامعي دور از فساد و هنجار شكني وتبعيض و... داشته باشيم.

 

 

 

حقوق شهروندی وحق همسایگی

 

 

 

يقينا باداشتن حقوق اجتماعي و عمل به اين حقوق مي توانيم جامعه اي پويا و متبلور داشته باشيم و عدم توجه به حقوق همديگر و رعايت نكردن اين حقوق جامعه را تبديل به جهنمي خواهد كرد كه شعله هاي آن تمام مخلوقات كره زمين راخواهد سوخت.

به طور قطع اسلام ناب محمدي كه كاملترين دين در بين اديان الهي مي باشد درنگرش به حقوق اجتماعي و اقتصادي و سياسي الگوها و معيار خوبي به انسان معرفي كرده است تا رشد و كمال انساني (چه فردي و چه اجتماعي) با رعايت و احترام گذاشتن به اين حقوق محقق گردد تا بتوانيم جامعي دور از فساد و هنجار شكني وتبعيض و... داشته باشيم .

خداوند متعال در سوره مائده آيه 32 مي فرمايند هر كسي نفسي رابدون حق و يا بي آنكه فساد و فتنه اي در زمين كرده باشد بكشد مثل آن است كه همه مردم راكشته، هركس نفسي را حيات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است كه همه مردم راحيات بخشيده است.

اهميت موضوع به قدري است كه به فساد كشاندن يك فرد منجر به فساد كشاندن همه مردم خواهد شد و باعث ترويج بي بند و باري و قتل وكشتار و به همان جهنمي كه باعث از بين رفتن تمام موجودات مي شود منجر مي شود

.

فراموش نكنيم اسلام به عنوان كاملترين دين از بين اديان الهي ، براي همه مباحث اجتماعي ما، نوع برخورد و روابط معيار هاي اصلي و بي عيب و نقص مطرح نموده است و برماست تا از اين سر چشمه زلال مكتب الهي توشه دنيا و آخرت را برداريم.

امروزه اگر بنا بردلايلي در كنار هم همسايه ، همشهري وهم استاني و هم وطن شده ايم بايدبدانيم كه نسبت به هم ديگر حق و حقوقاتي داشته كه در مرحله ي اول بايد بياموزيم و آموزش دهيم و در مرحله ثانوي احترام و عمل به اين حقوق وظيفه ي ماست .

يكي از نمونه هاي اين حقوق كه كه به صورت اختصار بيان مي كنيم فرمايشات نبي اكرم (ص) در بيان حق وحقوق همسايه مي باشد كه داراي نكات زيبا و ارزشمند و راه گشا درمراحل زندگي ما است .

حضرت مي فرمايند: همسايه ات اگر از تو كمك خواست كمكش كن و اگر ازتو قرض خواست به او قرض بده و اگرنيازمند شد نيازش را برطرف ساز.

به طور كلي فرمايشات آن حضرت با خبر بودن ازحال و احوال همديگر و معاشرت اجتماعي رابيان مي كند تا به كمك و همياري همديگر گره هاي بزرگ وكوچك رابه سادگي بگشاييم.

امروز بايد قبول كنيم كه نياز به يكديگر داريم وفرمايشات نبي اكرم(ص) به عنوان يك ارزش در جامعه بايد گسترش يابد تا به نسل هاي آينده نيز اين فرهنگ منتقل گردد و به عنوان ميراث و سند افتخاري وسنت حسنه، فرزندان مان از آن ياد كنند و سرلوحه زندگيشان قرار دهند تا در جامعه امروزي شاهد اين نباشيم كه با خبر نشدن از احوالات همديگر، معاشرت نكردن و... به عنوان يك ارزش در جامعه رو به فزوني مي رود.

اگر در انتخاب منزل و محل زندگي مكاني را دوست داريم كه كمتر از احوالات هم باخبرباشيم و به عنوان منطقه با فرهنگ از آن ياد مي كنيم و اين را عامل گراني يك منطقه مي دانيم بايد براي انديشه و تفكر اسلامي خودچاره اي بينديشيم و خود را ارزيابي كنيم كه در چه مرحله اي از اعتقاد و باورهاي ديني هستيم ؟

وقتي خود را پيرو نبي اكرم و اهل بيت عصمت و طهارت ( عليهم السلام) مي دانيم بايد از خود سوال كنيم درهنگام خريد منزل ومحل سكونت چه معيار هاي را لحاظ مي كنيم؟آيا با معيارهاي ديني ما همخواني دارد يا خير؟

پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند: اگر مصيبتي برهمسايه تو وارد شد وظيفه توست كه به ديدار او رفته و او را دلداري دهي اگر خير و خوبي به او رسيد به او تبريك و شادباش گويي.

همچنين مي فرمايند: اگر همسايه ات بيمار شد به عيادتش برو وقتي هم كه ازدنيا رفت بر توست كه درتشييع جنازه اش شركت كني.

مسئله مهمي كه پيامبر اكرم (ص) در طريقه ي ساخت منزل اشاره كردند خود معيار بسيار خوبي خواهد بود تا در معماري اسلامي و ساخت و ساز شهري از آن استفاده كنيم تاحقوق همسايه را رعايت كرده باشيم و خدايي نكرده ظلمي از جانب ما بر همسايه يمان وارد نشده باشد و گفته چهار ديواري اختياري را مكرر بكار نبريم

حضرت در روش بناي منزل مي فرمايند: خانه ات رابلند تر از خانه همسايه ات نسازي تاجلوي جريان هوا را بر او بگيري مگر آن كه خودش اجازه دهد.

در صورتي كه امروزه علاوه بر اين كه مانع رسيدن هوا به خانه همسايه مان مي شويم ،حريم امنيت اجتماعي رواني همسايه ي خود را نيز برهم زده و با درست كردن پنجره به سوي خانه و حيا ط همسايه امنيت را كاملا از وي سلب مي كنيم در صورتي كه نبي اكرم (ص) و باورهاي ديني ما از آن به عنوان تعرض به حقوق ديگران ياد مي كند .

حضرت مي فرمايند: اگر ميوه اي خريدي برهمسايه ات تعارف كن و بفرست واگر خواستي تعارف نكني مخفيانه ميوه را به خانه ات ببرتا همسايه ات آن را نبيند و مسئله دوم فزرندت راهمراه ميوه بيرون نياور كه فرزند همسايه با ديدن ميوه در دست كودكت ناراحت نشود.

پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند: با بو و دود ديگت همسايه ات را آزار مده مگر درصورتي كه مقداري از غذاي آن رابراي او بفرستي.

موارد فوق برگرفته از نكات ارزشمند و فرمايشات گهر بار رسول اكرم(ص) مي باشد كه مي تواند گره گشاي مسائل فرهنگي و شهرنشيني بوده تا شاهد زندگي سرد و بدون احساس در جامعه اسلامي نباشيم. از آنجائي كه شهرمان مركز يك استان تازه تاسيس مي باشد و روز بروز شاهد افزايش جمعيت در آن هستيم بيايد به عنوان آرمان شهري فرهنگي، فرهنگ شهرمان كه برگرفته از فرهنگ اسلامي است به گوشه گوشه ي اين مرز وبوم و دنيا صادر كنيم و از ارزشهاي ديني خود كمال پاسداري و دفاع نماييم و با به شهر آمدن تمام آداب و رسوم خوب خود را در فرهنگ شهري غرق نكنيم و نيز خود غرق د رفرهنگ شهرنشيني غربي نشويم .

باشد با عمل به فرمايشات رسول اكرم و ائمه معصومين (عليهم السلام) اسباب رضايت ايشان و سعادت دنيا و اخرت را نصيب خود گردانيم. انشاءا...

حسن امیری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

View Full Size Image

 

 
 

نظرسنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

عالی - 0%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 0%

كل آرا: 0
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 14 نوامبر 2013 - 00:00

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز25
mod_vvisit_counterدیروز441
mod_vvisit_counterاین هفته466
mod_vvisit_counterهفته قبل1190
mod_vvisit_counterاین ماه4363
mod_vvisit_counterماه گذشته5444
mod_vvisit_counterکل بازدیدها334328

بازدیدکننده جاری : 11
آدرس آی پی : 54.81.220.239
,
امروز : 22, جولای, 2019

اوقات شرعی